Двадесетата юбилейна конференция на Международната федерация за проучване историята на жените (International Federation for Research in Women’s History) на тема „Women, Gender and the Cultural Production of Knowledge” беше проведена в София от 8 до 12 август 2007 г.
Главен организатор стана БАУЖ в сътрудничество със Софийския университет „Св. Климент Охридски”, който беше домакин на събитието. Конференцията премина под патронажа на Зорка Първанова, съпруга на президента, и с важното финансово съдействие на Столична община (Дирекция „Култура и образование”), на Българския офис на Програмата за развитие на ООН (UNDP), на Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe, на програма „Изток-Изток” на Фондация „Отворено общество” и на Американската асоциация на жените, занимаващи се със славистика (American Association for Women in Slavic Studies).
В конференцията взеха участие над 165 учени от 45 страни, обединени от проучване историята на жените и пола. През трите дни бяха изнесени разнообразни доклади и презентации (в 38 секции), обединени в няколко общи направления: Жени, устна история и памет, Жени в традиционните общества, Писане на истории от перспективата на пола, Културни значимости: представянето на жените, Женски движения и феминизми, Културна продукция: жени писателки, Жените в професиите, Мъжественост и женственост през времето и пространството, Полът в книгите, изкуството и музиката, Музеят и преформатирането на историята, Жените в изкуството.
В рамките на някои секции и след заседанията се прожектираха няколко интересни късометражни и пълнометражни филма (за Мария Балиян, арменска керамичка в Йерусалим, за Ирма Линдхайм, основателка на кибуц в Израел, за българската феминистка Жени Божилова-Патева).
Състоя се специално представяне на превода на книгата „Сред циганите в България” на Скот Макфий, съдържаща уводна студия от проф. Тимъти Ашплант и издадена от УИ „Св. Кл. Охридски”.
Интегрална част от конференцията беше кръгла маса на тема “Насърчаване на равенството на половете в средното и висшето образование на Централна и Източна Европа”, която събра 40 участници (18 от чужбина и 22 от страната) – учени, представителки на организации на жените в науката и на неправителствени организации, занимаващи се с равнопоставеността на половете. В няколко панела бяха представени данни за мястото на жените във висшето образование и в науката на България, Румъния, Турция, Албания, Сърбия, Гърция, Словения, Хърватска, Унгария, Русия, Латвия, както и за целия регион на Централна, Източна и Югоизточна Европа. Особено полезни бяха срещите на членките на БАУЖ с представителки на сродни организации от Балканския полуостров.